West, East & Scottish Cup Scores & Scorers 11.11.17

Saturday 11th Novermber 2017

McBookie.com West Superleague

Hurlford United 1 (ROBERTSON) Kirkintilloch Rob Roy 5 (McMENAMIN(3) CARROLL FRASER)

McBookie.com Central League Division 2

Johnstone Burgh P-P St Anthonys

 NEW COIN HOLDINGS West of Scotland Cup Round 1

Ardeer Thistle P-P Greenock Juniors

Ashfield 3 (MAXWELL(2) STEVENSON) Rutherglen Glencairn 1 (SMITH)

Auchinleck Talbot 1 (THOMSON) Carluke Rovers 0

Benburb Fc 5 (OG SCOTT(2) O’HEAR McCRONE) Lanark United 1 (LAWSON)

Blantyre Victoria 0 Beith Juniors 1 (BURKE)

Cambuslang Rangers 3 (LOVE(2) SIMEON) Muirkirk Juniors 0

Craigmark Burntonians P-P Cumbernauld United

Cumnock Juniors 9 (ANSON(3) McKENZIE(2) BURNS FITZHARRIS McGLAUGHLIN SAMSON) Glasgow Perthshire 1 (STEWART)

Dalry Thistle P-P Darvel Juniors

Dunipace Juniors 0 Gartcairn Juniors 1 (ARBUCKLE)

Glenafton Athletic 2 (BORRIS MacAUSLAND) Girvan Fc 3 (REILLY REID(2))

Kello Rovers P-P Troon Fc

Kilsyth Rangers 2 (DUFFY SMITH) Vale of Leven 2 (KERR ROSS)

(KILSYTH WIN 7-6 ON PENALTIES)

Kilwinning Rangers 2 (PETTIGREW LATTA) Irvine Meadow 3 (CARSON WILLET BROWN)

Largs Thistle 3 (SCOTT(2) McWATTERS) Bellshill Athletic 1 (OG)

Lugar Boswell Thistle P-P Clydebank

Maryhill 1 (McColl) Ardrossan Winton Rovers 1 (McKenna)

(MARYHILL WIN 6-5 ON PENALTIES)

Neilston Juniors 3 (STEWART DOCHERTY PATTERSON) Port Glasgow Juniors

Petershill 0 Whitletts Victoria 0

(WHITLETTS WIN 4-2 ON PENALTIES)

Renfrew Fc 1 (BENTON) Larkhall Thistle 4 (INNES McSTAY GRACIE(2))

Royal Albert 0 Pollok Fc 5 (FORDE PRENTICE(2) G.McCANN(2))

Shettleston 2 (JOHNSTON YOUNG) Rossvale Juniors 0

Shotts Bon Accord 3 (McGuire(2) BURNS) East Kilbride Thistle 1 (S.McKEAN)

St Rochs 6 (LOGAN(3) McGuire McMANUS CRAIG) Newmains United 0

Vale of Clyde 1 (TURNER) Wishaw Juniors 2 (McGEACHIE KINDLAN)

Yoker Athletic 2 (CREE(2)) Maybole Juniors 3 (WARREN NIMMO OG)

Saturday 11th November 2017

SCOTTISH JUNIOR CUP Round 2

Annbank United 1 (MARTIN) Colony Park 2 (McKAY(2))

Forth Wanderers 1 (McGEECHAN) Irvine Victoria 0

(MATCH PLAYED AT VICTORIA PARK,IRVINE)

SCOTTISH JUNIOR CUP Round 2 replays

Arthurlie 4 (McKENZIE(3) SPENCE) Lesmahagow 3 (McDOUGALL(2) HIGGINS)

Penicuik Athletic 3 (SOMERVILLE(pen) BARR HAMILTON) Kilbirnie Ladeside 3 (BEMBA O’BYRNE McGill)

(KILBIRNIE WIN 4-3 ON PENALTIES)

Saturday 11th Novermber 2017

McBookie.com East Superleague

Broxburn Athletic 3 (LOCKE GRIBBEN MILLER) Carnoustie Panmure 3 (McCabe(pen) DIGNAN(2))

Hill of Beath Hawthorn 4 (ELDER(2,1pen) WATT ADAMSON) Camelon Juniors 0

Sauchie Juniors 1 (MORRISON) Broughty Athletic 2 (CLARK MILNE)

Bonnyrigg Rose 1 (CURRIE) Kennoway Star Hearts 0

McBOOKIE.com East Premier

Bathgate Thistle 1 (HARRIS) Arniston Rangers 0

Glenrothes Juniors 1 (LESLIE) Thornton Hibs 2 (FEELEY THOMSON)

St Andrews United 3 (FALCONER CUNNINGHAM LAWRIE) Downfield 0

McBOOKIE.com North Division

Dundee Violet 8 (COUPE THOMSON(2) BATCHELOR(2,1pen) McLaren HEGGIE MIDDLETON) Arbroath Victoria 0

Lochore Welfare 1 (ADAM) Scone Thistle 4 (MOFFAT MITCHELL McKAY McKENZIE)

Newburgh Juniors 1 (WOOD) Forfar Albion 3 (B.AIRLIE C.AIRLIE CARGILL)


McBookie.com South Division
Craigroyston Fc 1 (LAING) Armadale Thistle 4 (ALLISON(2) GREY ROBERTSON)
Kirkcaldy YM 0 Easthouses Lily 4 (YOUNG(2) MOFFAT HUNTER)
Rosyth Fc 3 (ROBERTSON GILFILLAN(2)) Edinburgh United 3 (T.HENDRY(3))
Stoneyburn Juniors 2 (MANN (2)) Livingston United 3 (ROONEY McLEAN(2))
West Calder United 4 (McLaughlin(2) DEVINE(2)) Lochgelly Albert 0
DJ LAING East of Scotland Cup Round 1
Tayport Fc 0 Linlithgow Rose 2 (Ruari MacLENNAN MALONE)

DJ LAING East of Scotland Cup Round 2
Bo’ness United 3 (WRIGHT GEMMELL CAMPBELL) Haddington Athletic 4 (OG CUNNINGHAM HILL MOFFAT)
Coupar Angus 1 (LEITH) Dunbar United 2 (BALLANTINE(2))
Dundonald Bluebell 2 (McKENZIE SMITH) Blackburn United 1 (McQUILLAN)
Fauldhouse United P-P Luncarty
Forfar West End 0 Dalkeith Thistle 1 (TANSEY)
Harthill Royal P-P Whitburn Juniors
Lochee United 2 (LAWSON DEANE) Pumpherston Juniors 0
Musselburgh Athletic 1 (MacDONALD) Crossgates Primrose 1 (WATT)
(MUSSELBURGH WIN 4-3 ON PENALTIES)

Newtongrange Star 3 (O’BRIEN(2) SCOTT) Dundee East Craigie 0
Oakley United 1 (HALPEN) Tranent Juniors 5 (MILNE(2) PATTERSON(2) FERGUS)

GA ENGINEERING CUP Round 2
Blairgowrie Juniors 1 (NEAVE(pen)) Kiriemuir Thistle 2 (NJIE FAIRWEATHER)
Dundee North End 2 (WILSON BALLANTYNE) Kinnoull JFC 1 (WHYTE)
Lochee Harp 1 (CONNELLY) Jeanfield Swifts 3 (MILES(2) SCOTT)

 

Leave a Reply

What’s new?

Thank you to those who keep the site open by providing content and footage. The site is after all for the benefit of junior football, especially the fans, so please help out and contribute. All input is vital and greatly appreciated.

Without input there is no site and we are always looking for new people to assist in any way possible so get in touch at scottishjuniors@hotmail.co.uk

If you want to advertise your site get in touch or if you want to sponsor our site please contact us.

For latest tweets from clubs click on menus below the pictures.

The latest from Twitter

Join 10116 others and follow us